Як заощадити електроенергію?

Незважаючи на постійне зростання вартості електричної енергії, багато людей продовжують її неекономічне використання, що призводить до збільшення витрат за спожиту потужність, які можна було б значно знизити, тим паче в наш час, коли дуже стрімко розвиваються технології енергозбереження.

Наприклад, переведення домашнього освітлення з ламп розжарювання на сучасні світлодіодні лампи може суттєво знизити споживання електроенергії, а відтак і витрат за рахунок зменшення спожитої потужності, що особливо буде помітно в осінньо-зимовий період. Деякі люди можуть зауважити, що переведення домашнього освітлення з ламп розжарювання на світлодіодні потребує певних фінансових затрат, які перевищать економію.  У свою чергу ми можемо це заперечити та порекомендувати самостійно розрахувати економію від переведення домашнього освітлення з ламп розжарювання на світлодіодні за допомогою нашого онлайн калькулятора.Здивовані результатом розрахунку і хочете почати економити електроенергію? Якщо так, то не поспішайте в магазин, спочатку розберемося які світлодіодні лампи краще придбати, щоб не звести нанівець всю економію. Ми не будемо вказувати якогось виробника, ми розглянемо певні характеристики, за якими можна буде вибрати якісну світлодіодну лампу.

Світловий потік в люменах, який випромінює світлодіодна лампа певної потужності, повинен приблизно дорівнювати світловому потоку з таблиці наведеної нижче. Якщо він значно відрізняється у меншу сторону (або виробник його зовсім не вказав), то таку лампу краще не купувати, бо в неї низька світлова віддача лм/Вт.

Світлодіодна лампа Світловий потік Лампа розжарювання
6 Вт ≈ 400 лм 40 Вт
8 Вт ≈ 700 лм 60 Вт
10 Вт ≈ 900 лм 75 Вт
12 Вт ≈ 1300 лм 100 Вт

Кут розсіювання світла світлодіодною лампою необхідно враховувати виходячи з конструктивних особливостей лампи і світильника, в якому вона буде застосовуватися. Для заміни грушоподібних ламп розжарювання в звичайних світильниках кут розсіювання світлодіодної лампи повинен бути не менше 220° (якщо лампи направлені вниз) та 270° (якщо лампи направлені вверх або убік).

Індекс передавання кольору (CRI або Ra)  є дуже важливою характеристикою, за якою оцінюють можливість джерела світла при освітленні об’єктів передавати їх кольори з мінімальними спотвореннями відносно освітлення об’єктів еталонним джерелом світла тієї ж колірної температури, і чим вище цей індекс, тим краще. Для домашнього освітлення краще брати лампи, які мають індекс передавання кольору не нижче 80. Якщо індекс передавання кольору нижчий  80 (або виробник його зовсім не вказав), то такі лампи можна порекомендувати лише для освітлення приміщень, де передача кольорів не є критичною.

Колірна температура світлодіодних ламп здебільшого представлена трьома значеннями ≈3000К (тепле світло), ≈4000К (нейтральне світло) та ≈6000К (холодне світло). Найбільш схожі за колірною температурою до ламп розжарювання світлодіодні лампи з колірною температурою ≈3000К, такі лампи добре підходять для освітлення кімнат відпочинку. Лампи з колірною температурою ≈6000К добре підходять для освітлення робочих місць та великих приміщень. Лампи з колірною температурою ≈4000 однаково добре підходять як для освітлення різноманітних приміщень, так і робочих місць. Таким чином, обирати колірну температуру ламп треба враховуючи приміщення, в якому вони будуть використовуватися, хоча ніхто не забороняє вибрати лампи тієї колірної температури, світло яких більш приємне для очей. Комбінувати лампи різної колірної температури в одному приміщенні не бажано.

Схемотехніка лампи та діапазон робочої напруги. Більшість перших загальнодоступних світлодіодних ламп мали просту схемотехніку драйвера світлодіодів, у зв’язку з чим діапазон робочої напруги таких ламп дуже малий і при відхиленнях (які не перевищують відхилення зазначені в ДСТУ ЕN 50160:2014) від 230В у меншу сторону може спостерігатися зменшення світлового потоку, а при відхиленнях у більшу сторону може значно зменшитися ресурс світлодіодів. Враховуючи малу собівартість виробництва ламп з простою схемотехнікою драйвера світлодіодів, їх виготовляють і зараз, але купляти такі лампи, незважаючи на їхню низьку ціну, не варто. Сучасна світлодіодна лампа повинна мати драйвер, побудований за схемою стабілізації струму світлодіодів, а відхилення (які не перевищують відхилення зазначені в ДСТУ ЕN 50160:2014) від 230В як в меншу, так і в більшу сторону не повинні викликати зменшення світлового потоку або ресурсу світлодіодів, хоча зазвичай схемотехніка таких ламп дозволяє працювати і в більшому діапазоні робочої напруги, про що виробник додатково вказує в характеристиках виробу (наприклад, 196-242В), і чим більший цей діапазон, тим краще (бо в мережі низької напруги загального призначення згідно з ДСТУ ЕN 50160:2014 максимальне значення напруги може сягати 253В).

Не всі світлодіодні лампи сумісні з регуляторами яскравості та вимикачами з підсвічуванням, тому якщо є потреба їх сумісного використання, то необхідно шукати саме такі лампи, де виробник гарантує цю сумісність.

Гарантійний термін експлуатації, чим він більше, тим краще,  бо це означає, що при виготовленні таких світлодіодних ламп були використанні більш надійні електронні компоненти та схемотехніка. Такі лампи можуть коштувати трохи дорожче від інших, схожих за характеристиками, але за рахунок більш тривалої роботи, як не дивно, обійдуться дешевше, особливо з урахуванням гарантійних забов’язань виробника.

Як бачите, вибрати якісну світлодіодну лампу не так вже й складно, при цьому звертати увагу треба здебільшого не на ціну, а на технічні характеристики (бо можуть бути дві однакові за ціною лампи, і при цьому зовсім різні за характеристиками).

Сподіваємося, ця стаття надихне Вас на раціональне використання електроенергії 🙂

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *